Rotax 850 E-Tec Turbo R motor 2023
När BRP för några år sedan presenterade den första serietillverkade 2-taktsmotorn med turbo för snöskotrar var det en sensation. Ingen tillver-kare hade tidigare vågat sig på detta då riskerna för motorskador ansetts för stora. Men efter några års god erfarenhet av den aktuella motortypen ansåg Rotax att den hade potential att klara den överladdning (boost) som en turbokonverteringen skulle innebära. Den första turbokonverte-ringen innebar ingen effektökning vid havsnivå, men en bibehållen effekt på 165 hk upp till 2400 ö.h. Eftersom det för svenska och nordiska förhållanden inte är ofta som snöskoterkörning förekommer på högre höjder än 1500 m.ö.h. så blev sällan eller aldrig turbomotorns fulla kapa-citet utnyttjad. De som har haft möjlighet att testa den turboutrustade modellen har upplevt den som rapp och effektiv utan störande turbfördröj-ning (turbolag) och mycket driftsäker.
BRPs och Rotax sammantagna erfarenhet från användningen i Nordamerika och Kanada, där man kan köra på betydligt högre höjder än här i Norden, har varit mycket positiv med mycket få negativa inslag.
Med de gångna årens turboerfarenhet ansåg man sig inför årsmodell 2023 ha tillräckligt ”torrt på fötterna” för att ge 850 E-Tec turbomotorn högre effekt redan från havsnivå och därmed kunna leverera marknadens effektstarkaste 2-taktsmotor.
|